Arvamusfestivali eestvedaja Kaspar Tammist jagab kasulikke soovitusi, mida silmas pidada kui soovid Arvamusfestivali ideekorjesse oma idee esitada. See on oluline lugemine inimestele, kes ei ole kunagi varem ideede esitamisega kokku puutunud, kuid ei jookse mööda külgi maha ka juba kogenud arutelukorraldajal.

1. Arutelu esitamiseks tuleb täita ankeet arvamusfestival.ee/ideekorje
Esimene kõige lihtsam punkt – kogu info ideekorje ja Arvamusfestivali kohta leiab meie kodulehelt, meie sotsmeedia kanalitest või vajadusel võib julgelt ka meie meeskonnaga ühendust võtta.

2. Ankeedi täitmiseks on aega kuni 14. märtsini
Festival toimub küll augustis, aga arutelude korraldamine on pikem protsess, mida korraldajad teevad enamasti muude tegemiste kõrvalt ning selleks, et programm tuleks võimalikult huvitav, tuleb varuda aega ettevalmistusteks.

3. Ära jäta idee esitamist viimasele õhtule 
Ankeet on küll lühike, kuid igat punkti oleme hoolikalt kaalunud ning ideid hinnatakse selle põhjal, mis ankeeti kirja on pandud.

4. Mida põhjalikumalt on teema läbi mõeldud, seda parem
Hindame ideede uudsust, päevakajalisust. Hindame seda, kui hästi on esindatud erinevad maailmavaated, et arutelus ei kohtuks ainult teineteisega nõustuvad inimesed. Hindame seda, kuidas on läbi mõeldud külastajate kaasamine, sest meile on oluline, et kõik, kes soovivad, saaksid arutelus oma seisukoha avaldada.

5. Ideid saabub meile alati rohkem kui Paidesse mahub
Tavaliselt saabub meile ca 300 ideed ja sellel aastal saame korraldada mitte rohkem kui 100 arutelu. Täpne arv muidugi selgub hiljem protsessi jooksul, aga pigem saab number olema väiksem kui suurem.

6. Arutelusid hindab Arvamusfestivali korraldusmeeskond
Hindajateks on arvamusfestivali tuumikmeeskonna liikmed, kes on kõik targad ja toredad inimesed, erineva elukogemuse ja taustaga.

7. Aruteluideed esitades tuleb arvestada ka kohustustega
Meeles tuleb pidada, et idee esitaja saab aru, et kui tema idee osutub valituks, siis idee korraldaja peab osalema ka arutelu ettevalmistamise protsessis ning panustama võimaluste piires ka ala valmimisse (telgi rent, toolid kuulajatele jms). Arvamusfestivali meeskonna poolt on olemas elekter, internet ja muidugi kogu suurem festivalikeskkond Paides. (edited)

Kui soovid aga kõike suusõnaliselt kuulda, rääkis Kaspar samad punktid läbi Facebooki lives