AF_VUNK

Eestit on tabanud enneolematu uue majanduse ja idufirmade buum. Kas idufirmad ongi uus fenomen või ainult järjekordne mull, mis varem või hiljem lõhkeb?

“Innovatsioon on alati kuulunud Eesti riigi DNA-sse. Viimastel aastatel oleme aga ühest küljest loorberitele puhkama jäänud, kuid teisest küljest vohab enneolematu uue majanduse ja idufirmade buum,” lausub Eesti Telekomi kommunikatsioonidirektor Kaja Sepp. Eesti Telekomi ja uute äride kiirendi VUNK koostöös loodud innovatsioonialal arutletakse just selle üle, kas idufirmade buum on innovatsioonisuutlikuse mujalt välja söönud või on kaasarääkimiseks ruumi ka niiöelda vana majanduse tegijatel. Lisaks püütakse leida kasulikke võimalusi koostööks idufirmade ning suurettevõtete vahel.

Samuti piilutakse innovatsiooniala erinevates aruteludes tavatarbija pidevalt muutuvasse maailma. Arutletakse selle üle, milliseks on kujunemas meie pangandusteenused. Täna elame maailmas, kus alustavate ettevõtete, ürituste ja toodete rahastamiseks kasutatakse tihtipeale ühisrahastust, kus rahval on võimalik projekte toetada, minnes samal ajal mööda pankadest. Ühes innovatsiooniala arutelus otsitaksegi vastuseid küsimustele, kas teenused nagu TransferWise, Bondora ja ühisrahastus jäävadki paljalt nišitooteks või kasvavad kunagi ka tavatarbijani?

Lisaks keskendutakse ka aina olulisemaks muutuvale asjade interneti teemale. “Kas asjade internet viib meid Asimovi lugudest tuttava Gaia superteadvuse maailma?,” esitas Sepp küsimuse. Isaac Asimovi novellis “Asumi äär” eksisteerival Gaia planeedil on küll iga olend eraldi eksisteeriv, kuid üheskoos moodustavad nad ühe tervikliku superteadvuse. Kas meie taskus piiksuvad nutitelefonid, tahvelarvutid, kodus olevad televiisorid, külmkapid ja kas või teekannud võivad ühel päeval moodustada midagi sarnast? Või on see asjade interneti mõjul juba juhtumas?

Puutumata ei jää ka meelelahutusmaailm. Arutelus “Milleeniumilapsed ja meelelahutus” on luubi all tänaste noorte meelelahutuse tarbimise erinevad küljed ning tarbimisviiside totaalne erinevus varasemast. Sepa sõnul on tänase TV meelelahutusmaailma otsuseid langetavad inimesed küll nooremas keskkeas, kuid juba praegu on nende sihtgrupi soovid ja vajadused hoopis teised, mis neil.

Vunk innovatsiooniala mitmel arutelul osalevad nii asjatundjaist eksperdid kui ka eluterved skeptikud, samuti küsitakse võimaluse korral ka rahva seisukohta ning arvamust. “Usume, et innovatsiooniala julgustab vähemalt ühe uue innovaatilise idee sündi, millele saame VUNK uute äride kiirendi programmis vunki juurde anda,” lisas Sepp.

Arvamusfestivali VUNK Innovatsiooniala valmib koostöös Eesti Telekomi, ärikiirendi Vunk, Eesti Pangaliidu, MTÜ Eesti Intellektuaalomandi ja Tehnoloogiasiirde Keskuse ning Säästva Eesti Instituudi koostöös.

VUNK Innovatsiooniala arutelud toimuvad reedel, 14 augustil:
12.00-13.30 Innovatsiooni ja intellektuaalomandi kaitsmine ettevõtluses
Tänapäeval moodustab ettevõtte intellektuaalomand üha suuremat osa selle väärtusest. Samal ajal pööratakse enda pilgud ettevõtte kaubamärgi, leiutiste ja loomingu kaitsmise suunas tihtilugu alles siis kui selleks on liiga hilja. Mida on võimalik Eesti ettevõtetel ära teha selleks, et ellu jääda tihedas konkurentsis nii Maarjamaal, kui välismaal?

Moderaator: Martin Hanson. Osalejad: Margus Viher (Eesti Patendiameti peadirektor), Krista Tuulik (Innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuse Mektory tehnoloogiasiirde juht). Korraldaja: Eesti Intellektuaalomandi ja Tehnoloogiasiirde Keskus

14.30-16.00 Uued alternatiivid pangateenustele (Crowd funding, TransferWise, Bondora jne) – mõju tänastele pangateenustele ja traditsioonilisele pangandussektorile 5a, 10a, 25a perspektiivis
Uued alternatiivid on atraktiivsed (kihvt, odavam, ei ole tegemist “kulakust” pangaga) ja meedia poolt sageli üleshaibitud. Kas aga tarbijad ja regulaatorid teavad, millega tegemist? Kas need teenused on ja jäävad nišiteenusteks nii pakkujate kui kasutajate poolt või muutuvad laiatarbekaubaks ehk teenuseks igaühele?

Moderaator: Alar Kolk (Innovatsiooniakadeemia). Osalejad: Mart Maasik (SEB äriinnovatsiooni juht), Erika Vaikmäe-Koit (SEB jaepanganduse ja tehnoloogia valdkonna juht), Arno Pae (Swedbank’i e-kanalite juht), Martin Sokk (TransferWise’i arendusjuht) ja Pärtel Tomberg (Bondora tegevjuht), Rain Lõhmus (LHV Pank, nõukogu esimees). Korraldaja: Pangaliit

17.00-18.30 Kuidas saaks Eesti olla keskkonnasõbralike innovatsioonide alal maailmas silmapaistvam?
Tegelikult ei tule juttu mainekujundusest ja turundusest, vähemasti mitte ainult. Arutelu eesmärk on kõrvutada omavahel teemad, algatused ja meetmed, millega erinevad Eesti avaliku sektori organisatsioonid toetavad keskkonnainnovatsiooni Eesti ettevõtluskeskkonnas. Võrdleme olukorda rahvusvaheliste organisatsioonide ja mõttekodade soovitustega; uurime, millest tunnevad puudust ettevõtjad ning arutleme, kuidas neid lünki täita, et liikumine ringmajanduse suunas oleks terviklikum.

Moderaator: Ann Runnel. Osalejad: Pirko Konsa (Arengufond), Lauri Tammiste (KIK), Piret Potisepp (MKM), Liina Joller (TÜ MTK) jt. Korraldaja: Säästva Eesti Instituut

Samuti toimuvad arutelud laupäeval, 15 augustil:
12.00-13.30 Start-up´id ja suurettevõtted – kuidas tekib sünergia?
Milliseid müüte peab murdma, et suurendada koostööd uute ja traditsiooniliste äride vahel? Kas ja kuidas saavad suurettevõtted ja start-up´d olla teineteisele tulevikus rohkem kasulikud? Kuidas innustada suurettevõtteid kasutama rohkem avatud koostöö- ja innovatsioonimudeleid? Millist väärtust näevad koostööst idufirmad?

Moderaator: Triin Tuulik (Glimstedt). Korraldaja: AS Eesti Telekom

14.30-16.00 Internet of things – Kas järjekordne BUZZ või reaalselt kasutoov maailm?
Kas asjade internetiga oleme teel Asimovi lugudest tuttava Gaia superteadvuse poole? Otsuseid tehes konsulteerivad kõik mõtetes kõigi ja kõigega. Või on see järjekordne internetimull?

Moderaator: Toomas Kärner (IOT valdkonna juht). Osalejad: IOT tulised pooldajad ja eluterved skeptikud – Kristjan Port (Eesti Interneti SA), Lauri Ilison (Nortal), Riho Kurg (Zone). Korraldaja: AS Eesti Telekom.

17.00-18.30 Milleeniumilapsed ja meelelahutus
TV meelelahutusmaailma otsuseid langetavad (nooremas) keskeas inimesed, kes on silmitisi tõsiasjaga, et suur osa nende sihtgrupist on hoopis teiste harjumuste ja väärtustega ning soovivad meelelahutust kasutada omadel tingimustel. Kuidas sellest olukorrast välja tulla?

Moderaator: Toomas Luhats. Osalejad: Karl Anton (Eesti Telekom), Katrin Tiidenberg (Tallinna Ülikool). Korraldaja: AS Eesti Telekom.

Täismahus festivali ajakava: arvamusfestival.ee/kava/

Leave a comment