Mis on tänavuse Arvamusfestivali programmi eredaimad hetked?

Kogu Arvamusfestivali programm on täis meeldejäävaid hetki ja arutelusid. Ma siiralt usun, et kõik 133 arutelu on head ja väärt kuulamist. Kohapeal saab muidugi osa vaid väiksest arvust, aga kõik arutelud paneme septembri alguseks üles levinumatesse taskuhäälingu keskkondadesse ning siis saab kogu programmi rahulikult järgi kuulata – kuni saabub 2022. aasta Arvamusfestival.

Arvamusfestivali õhtune programm on alati olnud publikumagnet. Millised on tänavused õhtused arutelud reedel ja laupäeval? 

Tänavune õhtune programm pakub nii tavapärast kui ka uut. Traditsiooniliselt toimub reede õhtul algusega kell 20:00 parlamendierakondade esimeeste debatt ja hea on tõdeda, et oma tuleku on kinnitanud kõik viis esimeest. Laupäeva õhtul loodame, et saame korraldada presidendikandidaatide debati, aga selle toimumine saab selgeks alles siis, kui on ametlikke kandidaate. Kui presidendi kandidaate ei ole, siis see õhtu tühjaks ei jää – hoiame varrukas erinevaid variante. Uuendustest toimub õhtul lisaks kultuuriprogrammile veel mitmeid sisulisi, kuid veidi meelelahutuslikumaid arutelusid – näiteks retro poliitreklaamide õhtu ja õhtujutud naisjuhtidega.

Mida pakub festival erinevatele sihtgruppidele – vanad, noored ja muukeelsed inimesed?

Festivalile on oodatud loomulikult kõik sihtgrupid. Tänavune programm on eriti rikas ingliskeelsete arutelude poolest – neid toimub mitmel alal ja väga erinevatel teemadel. Hea meel on, et mitmed arutelude korraldajad pakuvad oma aladel ka tõlget eesti viipekeelde. Peame väga oluliseks, et Arvamusfestival oleks ligipääsetav ja tarbitav kõikidele inimestele.

Programmis on kuuldavasti erakordselt palju töötubasid. Räägi nendest lähemalt.

Eelnevad aastad on näidanud, et Arvamusfestivali külastaja tahab nende kahe päeva jooksul leida aega millegi käelise tegemiseks – töötoad on selleks suurepärane võimalus. Töötoad toimuvad kahe päeva jooksul Arvamusfestivali ala erinevates kohtades – kõik on leitavad kaardilt. Osaleda saab nii kuulamisoskuste kui ka teabe tõlgendusoskuse õpitoas, veini degusteerimisel ja veel mitmes töötoas. Samuti ei puudu ka tegevused väiksematele lastealal.

Kuidas on seekord lahendatud erakondade osalemine?

Erakonnad osalevad tänavu Arvamusfestivalil uudse mudeli alusel – oleme koondanud kõik kokku – üllatus, üllatus – Poliitika alale! Seal toimub kahel päeval kokku kaheksa arutelu, kus igas arutelus osalevad koos erinevate erakondade liikmed. Igat arutelu jälgib kaks eksperti ning arutelujuht kaasab neid vastavalt vajadusele arutelusse, et kõik mis räägitakse, oleks faktuaalne. Lisaks on meil Poliitika alal varuks veel mitu üllatust, millest kuuleb juba festivali lähenedes. Uudishimu tekitamiseks võib öelda, et harjutame ühiselt KOV valimisteks sedelite täitmist.
Erakondade alalt ei puudu ka säutsukohtingu formaat. Sinna on võimalik igal inimesel end registreerida, et kohtuda lühivestluste käigus mõne poliitikuga ja küsida talt just seda, mis kõige rohkem südamel on.

Ma pole enne festivalil käinud. Millega pean arvestama, mida oodata?

Arvamusfestival toimub Paides, vabas õhus – seda tasub meeles pidada riietuse valimisel. Kohapeal on väga palju erinevaid toitlustajaid, kes loodavad külastajate meeli rikastada uute maitsetega, toimub väga palju erinäolisi kultuuriprogrammi sündmuseid ning otseloomulikult arutelud – kahel päeval kokku 133 arutelu. Praeguste teadmiste kohaselt ei rakendu Arvamusfestivalile külastajate arvu piirang, seega on kõik terved ja end hästi tundvad inimesed Paidesse väga oodatud. Platsil on mitmeid kohti kätepesuks, desojaamad ning võimalus distantsi hoida, sest territoorium on päris suur.

Kuidas peaksin omale valima arutelusid, mida vaadata? Kas oskaksid kogenud festivalifännina anda algajatele praktilist nõu, kuidas saada täiuslik kogemus kui arutelusid on nii palju?

Mina soovitan kindlasti teha enne festivali tööd kavaga ja leida sealt mõned arutelud, mida täiesti kindlasti tahaksid kohapeal kuulata ja võimalik, et ka kaasa rääkida. Sellele lisaks võiks jätta päeva ka ühe arutelu, mille valid täiesti juhuslikult, kasvõi silmad kinni paned sõrme kavas oleva arutelu peale. Nõnda jätad endale võimaluse saada teada midagi täiesti uut ja näha inimesi, kellega võib-olla pole kunagi kohtunud. Kindlasti tasub päeva jätta piisavalt aega ka söömiseks, lihtsalt olemiseks ning kultuuri nautimiseks.

Kas tajud mingeid allhoovusi tänavuse festivali teemades, mis kusagile suunas tõmbab, kas mõnd teemat on eriti palju?  

Tänavune programm on väga mitmekesine ja nö. ühes suunas kiskuvaid teemasid õnneks pole. Me soovime, et Arvamusfestivalil kõlaksid võimalikult erinevad teemad ja mõtted. Kõik see, mis inimestele on oluline. Programmi saamiseks tuleb osaleda avalikus ideekorjes, mis järgmisena toimub 2022. aasta esimeses kvartalis.

Kas vahel on nii juhtunud, et erinevad arutelud hakkavad omavahel debateerima ja sama teemat käsitletakse erinevates aruteludes erinevalt? 

Programmi koostades oleme püüdnud vältida olukordi, kus erinevatel arutelualadel käsitletakse samu teemasid. Sellistel puhkudel olemes soovitanud organisatsioonidel omavahel koostööd teha, et sünniks sel teemal parim arutelu. Kindlasti võib seda juhtuda, kuna arutelu käik Paides kohapeal sõltub nii arutelujuhist, arutelus osalejatest kui Arvamusfestivali külastajatest, kes kõik saavad suunata arutelu kulgu. Kutsun igat külastajat julgelt oma mõtete ja küsimustega panustama aruteludesse!

Millistel aruteludel ise kindlasti osaled?

Kindlasti osalen mõlema päeva viimasel kahel arutelul, mis toimuvad festivaliklubis. Kuna siseturvalisus on mulle südamelähedane, siis astun läbi ka Turvatunde alalt, loodetavasti jõuan sealgi vähemalt ühe arutelu algusest lõpuni kuulata. Kuid tulenevalt minu rollist saan aruteludest osa peamiselt siiski peale Arvamusfestivali ja taskuhäälingu vahendusel.

Kes on tänavuse kultuuriprogrammi säravamad tähed?

Kultuuriprogrammi nael on juba aastaid olnud laupäeva õhtul toimuv kontsert. Tänavu lõpetab Arvamusfestivali Rita Ray kontsert Paide keskväljakul. Muusikalisi etteasteid on meil üleüldse küllagi – nii Paide kirikus kui festivaliklubis, kus kolmel õhtul, alates neljapäevast, lahutab meelt Philly Joe’s jazziklubi. Vähem olulised ei ole muud eneseväljendused – vaatamiseks on väljas suur tänavakunsti projekt, kinoprogramm ning mitmed olulised näitused. Tänavakunsti projektiga loodame jätta endast kestva jälje ka Paide linnaruumi. Mis täpselt sündima hakkab, näete juba kohale tulles.

Paide linnas toimub igal aastal Arvamusfestivali abil ka Ruumieksperiment. Kuidas see tänavu välja näeb?

Ruumieksperiment on poolteist kuud vältav hea avaliku ruumi projekt, kus Paide kesklinn on suuresti autodele suletud ning antud tagasi jalakäijatele. Selle aja jooksul toimub PaideWay nime kandvas ruumieksperimendis väga palju erinevaid sündmuseid, millest kõigest saab lugeda PaideWay Facebooki lehelt või paide.ee/paideway