Kaja Kallas: arutelu modereerimisega saab palju valesti minna

Kaja Kallas II Arvamusfestivalil 2014. aastal. Foto: Kärt Vajakas

Kõige eredamad mälestused on mul esimesest arvamusfestivalist. Olin varem kuulnud plaanist sellist asja korraldada, ja siis kuskil suve alguses võttis minuga ühendust Urmo Kübar ja pakkus mulle modereerida arutelu teemal “Kui kallis on vaesus?” Olin esialgu tõrges, sest ma ei olnud ühtegi paneeli modereerinud ja kahtlesin, kas saan ikka hakkama. Urmo arvas, et kui leiame õiged osalejad, siis pole moderaatoril suurt midagi teha ja debatt kulgeb lausa iseenesest. Pika veenmise peale andsin nõusoleku.

Arutelus lubasid osaleda vaesuse probleemidega hästi kursis olev Kärt Mere, ekspankur Indrek Neivelt ja kirjanik Kaur Kender. Mõtlesin, et kui teemad korralikult ette valmistada, siis kui keeruline nii heade kõnelejatega arutelu modereerimine ikka on? Mis saab valesti minna?

Sündmustest ette rutates võib öelda, et üsna palju. Näiteks ei olnud arutelu alguseks kohal üht osalist Kaur Kenderit. Kui ta lõpuks kätte sain, siis selgus, et ta on õnneks siiski teel, aga hilineb. Kuna ERR tegi otseülekande, siis olime sunnitud ilma temata alustama. Meie arutelu toimus pealaval ja seda oli kogunenud kuulama üsna paju inimesi — esimese arvamusfestivali rekordarv, nagu selgus hiljem.

Mingil hetkel saabus suurejooneliselt ka Kender ja arutelu sai jätkuda juba neljakesi. Üks suuremaid probleeme oli see, et igal osalejal oli oma teema, millest ta rääkida tahtis, aga mis ei haakunud eriti sellega, mida teised arutasid. Minu katsed panna neid pealkirjana välja pakutud teemale keskenduma vilja ei kandnud. Kaur Kender rääkis sellest, et vaesus on lahe. Kärt Mere rääkis vaesuses virelevatest lastest ja vaesuse nõiaringist, kuhu need lapsed satuvad. Indrek Neivelt rääkis hoopis maksupoliitikast. Korraga tundsin, kuidas mu silme eest on lihtsalt must ja ma ei tea, mida ma tegema pean. Ühelt poolt nägin inimesi, kes nautisid Kaur Kenderi rokkimist ja tahtsid kuulda veelgi värvikamaid näiteid, veelgi räigeimaid sõnu. Teiselt poolt vaatasid mulle otsa nördinud kuulajad, kes olid tulnud selleks, et tundlikul teemal kaasa mõelda ja keda osalejate teemast kõrvalekaldumine väga häiris. Kolmandaks vangutasid pead vanemad kuulajad, kes ei olnud rahul Kaur Kenderi sõnakasutusega. See oli üks väga pikk poolteist tundi.

Arutelu juht määrab suuresti selle õnnestumise. Arutelus osalejal on rohkem vabadust kui moderaatoril. Arutelu juht peab teemat ohjes hoidma, aga olema ka alati valmis tekkinud pausid täitma. Ta peab tundma teemat ja õigel hetkel suunama arutlejaid omavahel vaidlema. Arutelu juht peab ilma arutelu õhkkonda rikkumata suunama inimesi arvamusfestivali heast tavast kinni pidama.

Pärast eelkirjeldatud kogemust mõtlesin, et ei modereeri enam kunagi midagi. Ometi andsin seekordsel festivalil nõusoleku juhtida kiusamisvaba ühiskonna arutelu — otsustasin uuesti proovida. Näis, kas seekord õnnestub paremini.

Kaja Kallase modereeritav arutelu toimub 12.08 kl 17.00-18.30 Väärtuspõhise hariduse alal. 

Arvamusfestivali heaks toetajaks on Euroopa Parlamendi Infobüroo Eestis

Leave a comment